25 november, 2025
Tomatisert kyllingsuppe med sopp

På kalde høst- og vinterdager er det ingenting som gjør så godt som en varm, mettende og smakfull suppe! Den du her får oppskrift på er laget på kylling, og hvis du er en ivrig sopplukker som har forvellet/samkokt kremle liggende i fryseren, passer den utmerket i denne sammenhengen. Hvis ikke, kan du bruke sjampinjong fra butikken. Godt blir det, uansett!
Som tilbehør smaker det med ferskt brød med smør på, enten det er grov eller lys baguette eller landbrød. Har du hjemmebakst er det selvfølgelig det beste!
TOMATISERT KYLLINGSUPPE MED SOPP
TID: Ca. 1 time og 15 minutter
Til 4 personer
Du trenger:

- 600 gr (2-3 stk.) (økologisk) kyllingfilet, med eller uten skinn
- 1 pk bacon (100-120 gr)
- 200 gr ferdig forvellet/samkokt kremle (evt. 250 gr fersk sjampinjong)
- 1 middels stor purreløk
- 1 middels stor rødløk
- 3 hvitløksfedd
- 1 ts finhakket, rød chili (se TIPS angående å ta vare på chili som er i ferd med å bli vissen, nederst i dette innlegget)
- 5 dl kyllingbuljong (5 dl vann pluss en terning kyllingbuljong)
- 1 boks knuste tomater (400 gr)
- 3 dl tørr hvitvin
- 1 ss hakket, frisk timian eller 1 ts tørket timian
- 3 + (evt.) 1 + 1 + 2 ss smør
- 3 ss olje
- 1 ts salt + evt. mer ved tilsmaking
- 1/2 ts sort pepper + evt. mer ved tilsmaking
- 3-4 ts nypresset sitronsaft + evt. mer ved tilsmaking
- Evt. hakket, frisk persille til å drysse over ved servering
Tilbehør: Grov eller lys baguette eller landbrød pluss eventuelt smør
Slik gjør du:
Kok opp vann med buljongterning og visp slik at den løser seg helt opp. Sett til side inntil videre.
Skrell og hakk rødløken. Skrell og finhakk hvitløken. Ta bort det ytterste laget av purreløken. Skjær av den øverste, mørkegrønne delen og pass på å skylle den godt for å fjerne jord og sand. Del både den og den nederste, lysegrønne delen i fire på langs og skjær i ca. 1/2 cm biter.
Fjern eventuelt skinnet fra kyllingfiletene og skjær kjøttet i ca. 1 1/2 cm biter.
Del baconskivene i ca. 2 cm brede strimler.

Varm opp en (jern)gryte til nesten høyeste varme. Ha i 3 ss smør og 3 ss olje og vent til smøret har sluttet å bruse før du begynner å brune kyllingkjøttet. Ikke ha i mer om gangen enn at det såvidt dekker bunnen og at alle bitene ligger ved siden av hverandre. Har du i for mye kjøtt om gangen vil gryten bli avkjølt og kjøttet blir «kokt» istedenfor stekt. La det ligge i ro ca. 1 minutt så det får fin farge før du snur på bitene slik at de blir jevnt brunet på alle sider. Ta dem opp med en hullsleiv etter hvert som de blir ferdig og ha dem over i en bolle. Fortsett slik til alt kjøttet er ferdig brunet.
Etter at kjøttet er ferdig demper du varmen et hakk. Ha eventuelt i en spiseskje smør hvis pannen er tørr, og ha i baconbitene. La dem først ligge i ro et minutt eller to slik at de får fin farge, og rør deretter i dem så de blir jevnt brunet. Ta dem opp med hullsleiv og ha dem over i bollen med kyllingkjøttet.
Reduser varmen til middels. Ha eventuelt i en spiseskje smør samt rødløk og hvitløk og la det surre til løken er blank, 1-3 minutter. Pass på varmen så ikke løken/hvitløken blir brent, da kan smaken bli besk. Ta løk/hvitløk opp med hullsleiv og ha det over i bollen med kjøtt og bacon.
Til slutt skal soppen stekes med krydder og sitronsaft.
Øk varmen et par hakk og ha 2 spiseskjeer smør i gryten. Tilsett sopp, 1 ts salt og 1/2 ts pepper og la dette steke i 2-3 minutter til soppen får litt farge. Pass på å røre innimellom. Ha i 3-4 ts nypresset sitronsaft og rør i soppen til væsken har trukket inn. Tilsett purreløken og rør forsiktig i 2-3 minutter, til løken har falt sammen.
Ha chili, hakket timian, knuste tomater, hvitvin (bruk gjerne endel av den til å skylle tomatboksen med) og buljong i gryten, og bland godt. Tilsett deretter kyllingkjøtt, bacon og løk og rør rundt. La det få et oppkok, demp deretter varmen så suppen såvidt småkoker, og la den stå slik og småputre i ca. 20 minutter.
Trekk gryten fra platen og smak til med salt, pepper og sitronsaft. Tantemat synes en suppe som dette skal ha mye smak, og brukte faktisk 3 teskjeer salt og 1 1/2 ts sort pepper pluss en spiseskje sitronsaft for å få den tilstrekkelig krydret, men dette er selvfølgelig en smakssak, og du krydrer den akkurat slik du vil ha den! Hvis du lurer på bruken av sitronsaft her, er det slik at syre gir fylde til smaken hvis du synes suppen smaker tamt! Det gjelder også for gryteretter og sauser, og er et lurt tips å ta med seg!
Dette er rustikk mat, så sett gryten på bordet sammen med brød og smør så hver enkelt kan forsyne seg selv, og så er det bare å kose seg med deilig høst/vintermat!
Vel bekomme!

TIPS: Hvis du har chili som er i ferd med å visne, kan du forlenge levetiden til den ved å finhakke den, med eller uten frø, ha den i et glass og fylle på med god olivenolje til den dekker. Gjerne sammen med finhakket hvitløk. Dermed er det lettvint å bruke denne smakfulle ingrediensen når du måtte trenge det. I denne suppen har Tantemat brukt en 1 teskje.